Geleceğin meslekleri

2006 ve izleyen yıllarda aç kalmak istemiyorsanız, hazırlamış olduğum, geleceğin gözde meslekleri listeme bir göz atmanız menfaatiniz icabıdır.

Sütyen Mühendisliği: 2006 yılının en gözde mesleği olmaya aday meslek “sütyen mühendisliği” diyebiliriz. Çin'de okulunun açıldığını duyduğumuz bu yeni meslek, hiç şüphesiz, bu mesleği tercih edenlere bol para kazandıracak. Bu mesleği icat edenlerin hareket noktası elbette ki, hiçbir kadının göğüslerinden memnun olmamasıdır. Iri olanlar "niye bu kadar iri" diye, ve küçük olanlar da "niye bu kadar küçük" diye sürekli mızmızlandıklarından “sütyen mühendisleri” bu işten çok ekmek yiyecektir.

Popobilimciliği: Iri popolu kadınların, yeni bir istihdam alanı yaratacakları kimin aklına gelirdi, değil mi dostlar. Inanmıyorsanız, gazete haberine bakın: “Iskoç bilim adamları, bazı giysilerin kadınların kalçalarını neden daha iri gösterdiğini araştıracaklar.” Iskoçlu kardeşlerimizin uyanıklığı hiç su götürmez. Iri popolu kadınların popoları iri görünür deyip kestirip atmak varken, sanki bunun nedeni giyilen giysilermiş gibi yapıp, cukkayı doldurmanın alt yapısını hazırlamış bulunmaktalar. Araştırma bir kere başlasın bak ne paralar götürecek bunlar. Yok laboratuvar, yok mikroskop, yok masaüstü bilgisayar, yok bilmem ne, bütçenin aslan payını bunlar halleder. Tabi ki, biz bu uyanıklığı takdir ediyoruz, önemli olan istihdam yaratılsın, kazanç sağlansın. Gelelim diğer mesleklere...

Fiyatlandırma Uzmanlığı: Fiyatlandırma uzmanları yeni ürünlerin piyasaya çıkmadan önce gerçek fiyatlarını belirlemek için ön çalışmalar yapıyor... diyeceğimi sanıyorsanız çok aldanıyorsunuz. Fiyat uzmanının işi, ürünün maliyetini hesaplayıp gerçek fiyatını tespit etmek değil, halka okutabileceği fiyatı tespit etmektir.

Sermaye Piyasası Uzmanı: Değerli arkadaşlar, diyelim ki, siz bir ülkenin parsel parsel satılarak kurtulacağına inananlardansınız, ancak bu fikrinizi kamuoyuna ilan etmekten de çekiniyorsunuz. Çünkü, işin sonunda hain ilan edilmek de var. O zaman ne yapıyorsunuz, kartvizitinizin ünvan hanesine “serbest piyasa uzmanı” yazdırıyorsunuz. Bundan sonra kim tutar sizi, di mi efendim?

Sağlık Koordinatörlüğü: Sağlık sisteminde yapılan düzenlemelerden sonra kafası iyice karışan ve hangi hastanede tedavi olabileceği konusunda artık hiçbir fikri olmayan SSK, Bağkur ve Emniyet Sandığı emeklilerine hizmet verecek, çok geçerli bir meslek. 2006 yılının en gözde mesleği olacağına kesin gözüyle bakılabilir.

Gen Mühendisliği: Bu meslek grubu çalışaları, gelecekte avukatlarla birlikte çalışacaklar hiç kuşkusuz. Nedenine gelince... Ileride ekonomik ve toplumsal yapının iyice bozulması nedeniyle suçlar ortacak. Dolayısıyla ceza mahkemelerinde yargılananların sayısında artış olacak. Işte o zaman, avukatlar gen mühendislerine gidip şöyle diyebilecekler mesela: “Birader, benim müvekkilim dolandırıcılıktan yargılanıyor, hiçbir hafifletici sebep ve kanıt bulamıyoruz. Sen bir "dolandırıcılık geni” gibi bir gen bulsan da, suçu gene yıkıp sıyırsak bu işten yakamızı. Gelecekte gen mühendislerine çok iş düşeceği çok açık. Hortumculuk geni, vatan hainliği geni, hırsızlık geni, kan davası geni, töre cinayeti geni gibi genleri bulup ortaya çıkarmak hiç kolay olmasa gerek.

Web Sayfası Kilimciliği: Birbirinin kopyası web sayfalarından bıkıp usanan girişimciler için, Anadolu nurlu ufuklar vaadediyor. Anadolu'nun halı ve kilim dokuyan kadınları, değişik sayfa tasarımları için bulunmaz Hint kumaşı olacak. Koca dayağından kurtulmak isteyen kadınlarımız bol para kazanabilecekler. Barış tesisatçılığı: ABD ve Ingiltere gelecekte o kadar çok savaş çıkaracaklar ki, günün birinde barışı yeniden tesis etmek sorun olacak. Işte bu ahval ve şerait içinde barış tesisatçılarına büyük iş düşecek. Bu alana yatırım yapacak olan girişimciler ve emekçiler madden ve manen çok kazanacaklar.

Şişme Işçi Imalatçılığı: 2006 yılı içinde, işçiye verilen 400 YTL tutarındaki asgari ücret işverenlerce çok bulunmaya başlanacak ve bu durum yeni arayışlara yol açacak. Erotik ürün satan mağazalar, bu zorluğu “şişme işçi” projesiyle aşmaya çalışacaklar. Şişme erkek ve kadın üretimi konusunda uzman olan bu girişimciler, “şişme işçi” imalatı konusunda hiç zorlanmayacaklar ve patronların gözdesi olacaklar.

Kamu Alanı Tanımcılığı: AKP iktidarının birkaç dönem daha sürmesi durumunda, en çok kazanmaya aday mesleklerden birisi de bu olacak. Tahmin edileceği üzere, türban takmayı her yerde serbest bırakacak bir "kamu alanı" tarifi yapabilen ilk girişimci ve teorisyen vatandaşımız voliyi vuracak.

Multi Başkancılık: Yine AKP iktidarının devamına bağlı başka bir meslek grubu ise Multi Başkancılık olacak. Bugünkü Başbakanın, başbakan olmak kaydıyla hem Cumhurbaşkanı ve hem de Genel Kurmay Başkanı olarak kalmasını sağlayacak sistemi gelştirecek olan vatandaşımız, 2006 ve izleyen yılların trilyoneri olmaya aday.

Kadın Ruhu Anlayıcılığı: Ülke genelinde boşanma vakalarının korkunç derecede artmasına içerleyen Hükümet yetkilileri, “kadın ruhundan anlamak” için erkekleri eğitmek üzere Can Dündar, Ahmet Altan ve Cezmi Ersöz'e bir Akademi açtıracak. Bu işten ilk etapta bu trio ekmek yiyecek, ama okul, ilk mezunlarını vermeye başladıktan sonra, herkes nasibini alacak.

Üç Nokta Tasarımcılığı: Geleceğin gözde mesleklerinden biri de bu değerli okurlar. Yakada mı daha güzel durur, yoksa münasip yer mi daha münasiptir tartışmaları, ister istemez bu alanda profesyonelleşmiş üç nokta tasarımcılarına ekmek kapısı açacak. Görüşlerine başvurulan üç nokta tasarımcıları, kendilerine başvuran kişi hakkında küçük bir araştırma yaptıktan sonra, neresine yakışacağı konusunda fikir beyan edecekler.

Organik Insan yetiştiriciliği: Silikondu, botokstu, hormondu derken, işin iyice suyunun çıkması üzerine, katkı maddesiz insan yetiştiriciliği en popüler mesleklerden biri olmaya aday. 30 yaşından gün almamak, iyi derecede ingilizce bilmek gibi özellikler yanında katkı maddesiz bir insan olmak, iş başvurularında en başta aranılan özelliklerden olacak. Bu işin kaymağını annelerin yemesi bekleniyor değerli okurlar.

Gen Kaportacılığı: Isminden de anlaşılacağı üzere, bozuk genlere sahip vatandaşlarımızın genleri, “Gen Hatip Lise”lerinden yetiştirilecek “gen kaportacıları” tarafından tamir edilecek. Gen Hatip Lisesi mezunu bir kaportacı, dilerse “Gen Hatip Üniversitesi”nde lisans eğitimi alıp, geni bozuk vatandaşlar yanında, kanı bozuk vatandaşları da tamir edebilecek.
Kategori: Diğer
Görüntüleme: 26270
Toplam Oy: 281