Ikibinli yıllardan manzaralar

Devlet Planlama Teşkilatı yetkilileri, değerli söz yazarına baş vurarak, Bilmemkaçıncı 5 Yıllık Kalkınma Planını kendisinin yazmasını rica etmişlerdir. Adını açıklamak istemeyen bir yetkili(gerçi sonradan açıklamak istedi de, bu sefer de biz kapris yaptık), şu cümleleri de ekleme gereği duymuştur: Vallahi, profesörlere bile hazırlatsak plan hedeflerini nasılsa tutturamıyoruz, bari hiç değilse kulağa hoş gelen bir kalkınma planımız olsun!..

TV Kanalları : 2005 yılı reyting ölçümleri açıklandığında, şaşırtıcı bir biçimde tüm tv kanallarının yüzde yüz izlenme payı ve yüzde yüz küfredilme oranı ile aynı anda birinci oldukları görülmüştür. Dünya medyası, bunun milyon yılda bir gerçekleşebilecek bir olay olduğunu söyler ve şaşırırken Türkiye'de buna şaşıran bir Allah'ın kulu çıkmamıştır. 2020 yılında Dünya RTÜK'ü Türkiye Cumhuriyeti'ndeki tv kanallarının tümünü 1500 yıl süreyle geçici olarak kapatmıştır.
Avrupa Birliği : AB, Türkiye'nin 2010 yılında aday adayı, 2015 yılında aday, 2020 yılında yarım üye ve 2030 yılında da tam üye olmasını temenni etmiştir. Başbakan, AB'ye sert çıkarak " Eğer, 3000 yılında tam üye olmazsak, üyelik başvurumuzu çekeriz ha !.." demiştir. Bu ültimatomdan tırsan AB ülkeleri iki saniyeliğine isilik olmuşlardır...

Sosyalizm : Haklıyız kazanacağız!..

Kapitalizm : Haksızız kazanacağız!..

Bilgisayarlar : Yüz bin beygir gücünde ilk bilgisayar yapılır. Insanoğlunun büyük rüyası gerçekleşmiştir. Bu bilgisayarla sanal ortamlarda zengin olunmakta boğazda oturulmakta mercedesle gezilmekte Istanbul bir ucundan bir ucuna onbeş dakikada geçilebilmekte tank ruhsatı alınabilmekte çıtır yenebilmekte düldül eyerlenip zülfikar kuşanılabilmektedir. Gerçek ortamlar ise, bundan farklı olmakta ekmek zamlanmaya devam ederken elektrik, su, telefon faturaları gelmeye devam etmektedir...

Millet : Muhtaç olduğu kudret, damarlarındaki asil kanda tembel tembel dolaşmaya devam etmektedir...

Pop Dünyası : Bütün popçuların nur topu gibi birer tv dizileri ve birer manken sevgilileri olurken bütün top 10 ve top 1500 listelerinde ilk sıraları işgal eden şarkıcıların kasetlerinin hiç satmadığı hayretle görülmüştür. "Manda yuva yapmış söğüt dalına" adlı eserin klibinde de yarı çıplak kadınlar kulanılması üzerine bir grup izleyici RTÜK'ü basarak "Çüş deve, bu kadar da olmaz artık!" demişlerdir.

ABD : Önce Sovyetler Birliği, sonra Iran ve Suriye'yi ve en sonunda da Irak'ı dünyanın baş belası ilan eden bu ülke, en en son olarak süne zararlılarında karar kılmıştır. Süne zararlılarının bulunduğu tarla ve bahçelere BM barış gücü askerlerinin konuşlandırılması konusunda BM'ye ve Küba'ya baskı yapmaktadır.Jery Levis başkan ABD şampiyondur. Altıncı filo, Mars'a doğru hareket etmiştir. Clinton, Manisa'ya yerleşmiştir. Dustin Hofman Fenerbahçe'ye transfer olmuştur. Rocky 99'un çekimleri sürmektedir. Mc Donald's, Şanlı Urfa'ya şube açarak, Ibo'ya meydan okumaktadır. ABD yetkili organları tıpkı Ingilizlerin beş çayı gibi, her gün saat 07: 30- 08: 50 arası zaman dilimini "Irak'ı Bombalama Saati" olarak tespit etmişlerdir.

Milli Eğitim : Mecburi eğitim 25 yıla çıkartılmıştır. Bunun sonucunda işportacılar bile 9 - 10 dili şakır şakır konuşurken milletvekilleri , doğru dürüst Türkçe konuşma konusunda bile büyük bir beceriksizlik sergilemişlerdir.

Ekonomi : Pireler filleri yutmakta ve ekonomi tıkırındadır. Mega birinci sınıf ekmek 5 milyon lira normal birinci sınıf ekmek 3 milyon lira ve halk ekmek ise, halkın bile artık alamayacağı bir fiyattadır. Dış borçlar toplamı 2 trilyon dolar iç borçlar toplamı 1 trilyon dolar tatlı hayaller toplamı 500 trilyon dolar ve tüm alacaklarımız toplamı ise 3 bin 500 liradır. Ancak hala Bir Türk Dünyaya Bedel'dir ve Ne Mutlu Türküm Diyene'dir...

Hukuk : Zamları protesto eden memurlar ile harçları protesto eden öğrenciler adam başı 500 yıl hapis cezasına çarptırılırken çeşitli kalibrede çete mensupları örtülü ödenekten adam başı 500 milyar lira armağan cezasına çarptırılarak, cezalarını çekmek üzere Kanarya adalarına kapatılmışlardır...

Devlet yetkilileri: Bizim de gönlümüz Avrupa standartlarında bir hukuk mevzuatı istiyor ama bir türlü kıvamını tutturamıyoruz ya çok cıvık ya da çok katı oluyor, demişlerdir.

Globalleşme : 2040 yılında globalleşme işlemleri başarıya erdirilmiş Mars, Merih ve Jüpiter ile irtibat kurularak UZAYLILAŞMA kavramı hayata geçirilmeye başlanmıştır. Uzaylılaşma çabalarına uzaylıların direnmesi sonucunda 2 kez galaksiler savaşı çıkmış ve bu savaşta 3 milyon uzay yaratığı ile 2 milyon dünya yaratığı can vermiştir. ABD, bu savaşta da bir punda getirip Irak'a iki tane roket sallamıştır. ABD uzaya da barış götürmekte ısrar etmektedir. Bilindiği üzere ABD'nin daha önce barış götürmeye çalıştığı yerlerde milyonlarca insan ölmüş ya da sakat kalmıştı.

Pariteler : Dolar ve Avro, bir iner bir çıkarken Türk lirasının istikrarlı düşüşü devam etmektedir. Düşenin dostu bulunmamakta, ayakta olanların yanında ise bir yığın yalaka para birikmektedir. TL'nin değer kaybı karşısında olağanüstü gündemle toplanan TBMM, olağan bir olaymış gibi para birimimizin dolar olarak değiştirilmesine karar verir. Paramızdan üç sıfır atılır, ancak halkımız eksilen üç sıfırın eksikliğini hissetmesin diye altı sıfır ilave edilir.

Üniversiteler : Tüm üniversitelerde öğrenim süreleri 40 yıla çıkarılarak ve dahi öğrencilerin geç mezun olmaları sağlanarak, işsizlik sorunu çözümlenmiştir. Mezun olan öğrencilerden erkek olanlar iş, kadın olanlar ise eş bulma problemi yaşamaktadırlar. Bir şekilde bir araya gelenler ise aş sıkıntısı çekmektedir.

Memurlar : Işini bilen memurlar, son model mercedesleriyle kaza üstüne kaza yaparken işini bilmeyen memurlar ise, yaya yürüme tekniklerini geliştirerek, yolları aşındırmaktadır. "Kurtar bizi baba", "Kurtar bizi amca", " Kurtar bizi paşa", " Kurtar bizi diğer akrabalar" sloganları nesilden nesile bir çığ gibi yayılmaktadır. Zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri olmayanlar, durdukları yerde bir şey de kazanamamaktadır. Büyük bir tevekkülle gökten dört elma düşmesi beklenmektedir.

Kemal Sunal : 2700 yılında hala gösterimde olan Şaban filmleri yüzde 96 izlenme payıyla prime time'da birinciliğini sürdürmektedir... Sanatçının ölümünden sonra, filmlerinin reytinginin iyice artmasından sonra, kuyruğa giren bir grup aktör ve aktris: Biraz da biz ölek demişlerdir... Dünya Sinemacılar Birliği bir açıklama yaparak, Kemal Sunal'ı 1000 yılın Fenomeni ilan etmiştir.

Aşk : Ikibinli yıllarda, onca güzel şey varken insanlar hala birbirlerine aşık olmaktadır. En uzun aşk 45 dakika sürmektedir. En kısa aşk ise, ereksiyon süresi kadardır. Neslini korumayı başarabilmiş tek hetoroseksüelin, Himalayalarda bir mağarada yaşadığı sanılmaktadır. Gelişen teknolojiyle penis boyu 45 santime çıkartılabilmiş, ancak bu boyuta kadınların haklı olarak itiraz etmeleri neticesinde, yeniden " fonksiyon (işlev) " teorisine geri dönülmüştür. Kadın- erkek eşitliği konusunda bir açıklama yapan Eşitlik Bakanı, bu konunun acilen 3002 yılında meclisin gündemine getirileceğini ifade etmiştir. Zina yapan erkeğe, zina yapan kadına göre iki kat daha fazla ceza verilmesi benimsenirken namus cinayeti işleyen erkeklerin cezalarının yüzde bin beşyüz oranında azaltılması kabul edilmiştir. Feministlerle maçoların 2050 yılında yaptıkları futbol maçı 5 - 5 sonuçlanmış ve feministler hükmen yenik sayılmışlardır. Yapılan araştırmalarda, aslında aşkın olduğu fakat nerede muhafaza edildiğinin bilinmediği sonucuna varılmıştır. Son zamanlarda moda olan sanal aşklarda ise, bir çok sanal hamilelik olayı gerçekleşmiş ve sanal kürtaj olaylarında bir patlama yaşanmıştır. Sanal devlet hastaneleri sanal kürtajlar için genellikle 15 ay sonrasına gün verdiklerinden, pek çok istenmeyen sanal doğum meydana gelmiştir. Sanal nüfus sayımız 250 milyona ulaşmıştır.

Şöhret : 2625 yılında televizyon kanalları sayısı 6 milyona çıkarken, şöhret olmadık bir Allah'ın kulu kalmamıştır. Şöhret olmayanlar da, şöhret olamadıkları için şöhret olmuşlardır.

Sigara : Dünyaca yürütülen kampanyalar etkisini göstermiş ve herkes sigarayı bırakarak esrar ve eroine başlamıştır. Sigara taraftarları " Maltepeme dokunma" sloganıyla cılız bir kampanya yürütmelerine rağmen, başarı sağlayamamışlardır. Sigara tiryakileri, "Ah Bir Ataş Ver" isimli türküye klip çekilmesi yönündeki isteklerini yetkili müzikçilere iletmişlerdir.

Trafik : Trafik canavarı, dün de tatil yapmamış ve 35 tane can almıştır. Her sene üretilen milyonlarca otomobilin nerelere park edildiğine bir türlü akıl sır erdirilememektedir. Otomobil kelimesindeki "mobil" sözcüğünü atmanın zamanı gelmiştir. Her ailenin, her ferdinin 7 bisikleti, 5 otosu, 3 helikopteri, 2 tırı, bir jeti ve 75 tane de cep telefonu vardır. Neden vardır o da bilinmemektedir.

AIDS : AIDS'e çare bulunmuş, fakat ölüme çare bulunamamıştır.

Gönül Yaraları : Her ne kadar zaman, bütün dertlerin ilacıysa da kış kışlığını, kuş kuşluğunu yapmaktadır.

Espri Anlayışı : Genel olarak espri anlayışı Hakan Şükür'ün espri anlayışı düzeyindedir. Toschak esprisi son yüzyılın en hit esprisidir. Stand up denilen ayağa kalkık mizah türleri, 'oturuk'mizahlara karşı bir ara üstünlük sağlamışlarsa da, ayakta fazla kalıp yorulduklarından, durum sonradan oturuk mizah lehine gelişmiştir.

Gazeteler : 2020 yılında gazatelerin kağıda basılması geleneğine son verilir. Gazetelerin tamamıyla internetten yayınlandığı dönem başlar.

Internet: 2030 yılı itibariyle internet kullanıcılarının sayısı 2 milyara dayanmıştır. En büyük şikayetler internet bağlantılarının yetersizliğinden kaynaklandığından Bağlandı yollarım kaldım çaresiz türküsü, beynelminel bir türkü olma başarısını yakalamıştır... Artık dost sohbetleri şu şekilde cereyan etmektedir: - Nbr olm? - Iym, ysn? - Val. Bnd iym. - Çolçoc? - Onlr iy. - Hd. Hşçk. - Snd... - By.. - B...

Not: 1997 yılında ilk kez yazılan bu yazı, bugün itibariyle güncellenmiştir.

Kategori: Diğer
Görüntüleme: 29067
Toplam Oy: 287