Savaşın ilacı mizah!..

       Washington Post / Radikal
 
       Israil'in 34 gün süren savaşında ölüm ve şiddet sarmalına gömülen Lübnan'da halk, 'ezilenin vazgeçilmez silahı' kara mizaha sarılıyor.
       Lübnanlı, ülkeleriyle sevdiklerinin enkaz altında kalmasını Israil Başbakanı Ehud Olmert'ten Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah'a uzanan bir dizi konudaki esprilerle unutmaya çalışıyor.
       Beyrut'un Israil bombardımanıyla harabeye dönmesi en yaygın espri konularından. Bir espriye göre, Beyrut'un Şii mahallerinden kaçarken zafer işareti yapan sakinler aslında, bölgede sadece iki binanın ayakta kaldığını söylemek istiyor. Bir diğeri ise başkentin fakir ve eski binalarla dolu Ayn el Rummaneh semtiyle ilgili. Savaşın ardından semtte ev fiyatları yüzde 50 artıyor. Zira Ayn el Rummaneh'in artık bir deniz manzarası var.
       Lübnanlı seksi model ve şarkıcı Hayfa Wehbe de, kara mizah karakterlerinden. Espriye göre Hizbullah, Wehbe'yi müzakareleri yürütmesi için Israil'e gönderir. Ancak Wehbe döndüğünde hamiledir. Nedeninin sorulunca şöyle der: "Sizin için yeni bir rehine aldığımı düşünmüştüm." Hizbullah'a silah tedarikiyle suçlanan Suriye de hedef tahtasında:
       'Israil, neden Humus'u vuramaz? Çünkü Israillilerin sadece akıllı bombaları var'.
       Nasrallah'a dair başlıca esprilerden birinde, Lübnan'da okuma-yazma oranının düşük olması ve savaşta okulların sığınağa dönüşmesine atıf yapılıyor. Halka göre, savaş sonrası Nasrallah artık 'heykeli dikilmeye layık' bir adam, zira tüm Şiileri okullara sokmayı başardı. Bir diğer espriye göre ise Nasrallah, yaşlı Lübnanlı kadınların yeni seks sembolü, çünkü onları ta 40 yıl öncesine geri götürmeyi başardı.
      
      Çizgi kahramandan...
 
       Olmert'le ise Lübnan'ın ünlü çizgi kahramanı Abul Abed'in yer aldığı espriyle dalga geçiliyor. Olmert'i arayan Abed, "Eşkıya gibi dört komşum var ve kuzeyden Lübnan'a girecek Israil ordusuna hayatı dar edecekler" tehdidi savurur. Olmert "Tek birlik tüm mahallenizi yıkar" deyip umursamaz. Abed, "Arayacağım" deyip telefonu kapatır. Abed'in ikinci arayışındaki tehdidi "Tüm bar fedaileri, kabadayıları ve haydutları toplayacağım" olur.
       "Hava, deniz ve kara birliklerini gönderirim" diyen Olmert'e Abed, "Generallerimle görüşüp arayacağım" yanıtını verir. Abed son aramasında ise şöyle övünür: "Abul Abed Hareketi için omuzdan atmalı füzeleriyle bekleyen binlerce yandaş topladım." Olmert alaycı dille, "Sınıra yığılı 2 milyon Israil askeriyle baş edemezsiniz" der. Abed pes eder: "O halde teslim olmalıyım. Zira 2 milyon rehineyi saklayacak yerimiz yok."
Kategori: Haberler
Görüntüleme: 47114
Toplam Oy: 563